sam obwarzanek
sam obwarzanek
sam obwarzanek
sam obwarzanek
sam obwarzanek
sam obwarzanek

Pomysł na Żywe Muzeum Obwarzanka, zrodził się wiele lat temu, podczas wizyty… w Żywym Muzeum Piernika w Toruniu, które jest najstarszym tego typu muzeum w Polsce. Wykluła się wtedy myśl, że obwarzanek krakowski jest równie niezwykłym produktem i zasługuje, by stworzyć miejsce mu poświęcone. Chwilę zajęło, by nadać realny kształt temu pomysłowi. Wymagało to zaangażowania wielu wspaniałych osób, ale udało się! Wystartowaliśmy w listopadzie 2017 roku.

Muzeum powstało z miłości do Krakowa, jego tradycji i dziedzictwa. Nasi goście to przede wszystkim dzieci i młodzież, ale także studenci, seniorzy, rodziny, pary, grupy przyjaciół i odwiedzający nasze miasto turyści. Przekazujemy Wam w interaktywny sposób porcję wiedzy na temat najsmaczniejszego symbolu naszego miasta i jego ponad 600-letniej tradycji. Wizyta u nas to warsztaty, podczas których poza częścią teoretyczną, odbywa się część praktyczna, a każdy z uczestników robi własnego obwarzanka. My go obwarzamy i pieczemy, a goście opuszczają nasze progi z chrupiącą i pachnąca pamiątką oraz dyplomem czeladnika obwarzankowego.

Bardzo nam schlebia, że nasze warsztaty cieszą się popularnością, a goście pozytywnie oceniają wizyty u nas. Mamy na koncie wyróżnienia użytkowników Trip Advisor, nagrodę Odys Krakowskiej Izby Turystyki oraz najważniejszą dla nas – Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej. Jesteśmy partnerem projektu Made in Małopolska, wyróżniającego godne polecenia firmy z regionu.

Promujemy obwarzanka na różne sposoby – biorąc udział w licznych projektach, także poza murami naszej siedziby. Przy muzeum działa kawiarnia, gdzie spróbować możecie obwarzanapek, czyli kanapek na bazie obwarzanka z lokalnymi dodatkami, jak oscypek, kiełbasa krakowska czy pstrąg ojcowski. Działamy w zgodzie z ideami Slow Food i Zero Waste. Mamy też sklepik z pamiątkami, gdzie każda rzecz jest starannie przemyślana i zamówiona u lokalnych producentów i w przedsiębiorstwach społecznych.

By zobaczyć czego możecie się u nas spodziewać zapraszamy na wirtualny spacer googlemaps https://goo.gl/maps/RhsykTzaHnUJLGtV6

Pandemia Covid-19 dała nam się mocno we znaki, ale się nie poddajemy i działamy nadal. Z końcem grudnia 2023 roku uruchomiliśmy naszą 3 salę i mamy apetyt na więcej! 😉

Poznajcie naszą Obwarzankową Ekipę:
­

 

◊ Marta – najlepsza szefowa, która zawsze podchodzi do wszystkiego z uśmiechem, sprawia, że każdy czuje się dobrze w jej otoczeniu, rozwiąże każdą obwarzankową zagwostkę i nie pozostawi nikogo bez odpowiedzi.

∗ Kuba – rodzynek w naszej obwarzankowej rodzinie, zawsze wita świat z uśmiechem, którym zaraża wszystkich wokół. Przy nim nie da się być smutnym. Jest jednym z prowadzących obwarzankowe warsztaty

≡ Asia –  w wolnych chwilach prowadzi obwarzankowego instagrama, a w innych obwarzankowe warsztaty. Zawsze tęskni za muzeum, kiedy jej tam nie ma i uwielbia widzieć uśmiechy ludzi, którzy do nas tak chętnie przybywają!

º Julka – nasza wspaniała recepcjonistka, która zawsze dba o to, żeby Wasz pobyt u nas był udany. Możecie z nią porozmawiać o wszystkim i zawsze zrobi wam pyszną kawusię!

⊕ Natalia – kolejna z naszych eleganckich recepcjonistek, która zawsze ma wszystko poukładane tak jak należy. Miłośniczka obwarzanków z dodatkiem oscypka!

∴ Zuza – warsztatowiczka, a nawet czasami recepcjonistka! Wielozadaniowa, niezawodna, dba o to, żeby nikt nie pozostał bez odpowiedzi, zawsze zachwyci was dobrym słowem!

⊂ Ewa – robi piękne obwarzanki, ale też piękne dzieła handmade. Cudowna osoba, która dokłada wszelkich starań do tego, aby każdy mógł mieć lepszy dzień. Prowadzi dla was warsztaty!

⋅ Martyna – najbardziej zorganizowana, zawsze wie co robi, czasami jest w dwóch miejscach jednocześnie – prowadzi warsztaty i gości Was na recepcji. Rozmowy z nią są niezapomniane, robi najlepszą gorącą czekoladę!

IMG_20211210_184959-COLLAGE