sam obwarzanek

Żywe Muzeum Obwarzanka powstało z miłości do Krakowa, jego tradycji i dziedzictwa. Kieruje nami myśl, że obwarzanek krakowski jest wyjątkowym produktem i zasługuje, by na mapie naszego miasta istniało miejsce mu poświęcone. Wystartowaliśmy w listopadzie 2017 roku.

Nasi goście to przede wszystkim dzieci i młodzież, ale także studenci, seniorzy, rodziny, pary, grupy przyjaciół i odwiedzający nasze miasto turyści. Przekazujemy w interaktywny sposób porcję wiedzy na temat najsmaczniejszego symbolu naszego miasta i jego ponad 600-letniej tradycji. Wizyta u nas to warsztaty, podczas których poza częścią teoretyczną, odbywa się część praktyczna, a każdy z uczestników robi własnego obwarzanka. My go obwarzamy i pieczemy, a goście opuszczają nasze progi z chrupiącą i pachnąca pamiątką oraz dyplomem czeladnika obwarzankowego.

Bardzo nam schlebia, że nasze warsztaty cieszą się popularnością, a goście pozytywnie oceniają wizyty u nas! Możemy pochwalić się wysoką oceną 4.8 na Google. wyróżnieniami użytkowników Trip Advisor, nagrodą Odys Krakowskiej Izby Turystyki oraz najważniejszą dla nas – Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej. Jesteśmy partnerem projektu Made in Małopolska, wyróżniającego godne polecenia firmy z regionu.

Promujemy obwarzanka na różne sposoby – biorąc udział w licznych projektach, także poza murami naszej siedziby. Nie sposób zliczyć wszystkich wydarzeń, w których do tej pory wzięliśmy udział, jako współorganizator, partner lub sponsor nagród. Nie nudzimy się ani chwili! 🙂

Już dwukrotnie zorganizowaliśmy Obwarzanek Day – krakowską odpowiedź na Tłusty Czwartek i amerykański Pretzel Day. Tego dnia rozdajemy obwarzanki i edukujemy na ich temat, podkreślając związek obwarzanka z Krakowem. Mamy nadzieję, że ten dzień na stałe wpisze się w kalendarz krakowskich świąt.

Przy muzeum działa niewielka kawiarnia, gdzie kupić można świeże obwarzanków i spróbować naszych obwarzanapek, czyli kanapek na bazie obwarzanka z lokalnymi dodatkami, jak bryndza, oscypek czy kiełbasa krakowska.

W naszym sklepiku wszystko kręci się wokół obwarzanka, ale nie tylko – znajdziecie tu nietuzinkowe pamiątki z Krakowa, z krakowskimi akcentami, często hand made – magnesy, kubki, skarpetki, książki, biżuterię, zabawki i słodycze. Wszystko to od lokalnych twórców oraz przedsiębiorstw społecznych.

Pandemia Covid-19 dała nam się mocno we znaki, ale się nie poddaliśmy i działamy nadal. Z końcem grudnia 2023 roku uruchomiliśmy naszą 3 salę i mamy apetyt na więcej! 😉