sam obwarzanek
sam obwarzanek
sam obwarzanek
sam obwarzanek
sam obwarzanek
sam obwarzanek

Żywe Muzeum Obwarzanka powstało z miłości do Krakowa, jego tradycji i dziedzictwa. Kieruje nami myśl, że obwarzanek krakowski jest wyjątkowym produktem i zasługuje, by stworzyć miejsce mu poświęcone. Wystartowaliśmy w listopadzie 2017 roku.

Nasi goście to przede wszystkim dzieci i młodzież, ale także studenci, seniorzy, rodziny, pary, grupy przyjaciół i odwiedzający nasze miasto turyści. Przekazujemy Wam w interaktywny sposób porcję wiedzy na temat najsmaczniejszego symbolu naszego miasta i jego ponad 600-letniej tradycji. Wizyta u nas to warsztaty, podczas których poza częścią teoretyczną, odbywa się część praktyczna, a każdy z uczestników robi własnego obwarzanka. My go obwarzamy i pieczemy, a goście opuszczają nasze progi z chrupiącą i pachnąca pamiątką oraz dyplomem czeladnika obwarzankowego.

Bardzo nam schlebia, że nasze warsztaty cieszą się popularnością, a goście pozytywnie oceniają wizyty u nas. Mamy na koncie wyróżnienia użytkowników Trip Advisor, nagrodę Odys Krakowskiej Izby Turystyki oraz najważniejszą dla nas – Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej. Jesteśmy partnerem projektu Made in Małopolska, wyróżniającego godne polecenia firmy z regionu.

Promujemy obwarzanka na różne sposoby – biorąc udział w licznych projektach, także poza murami naszej siedziby. Przy muzeum działa kawiarnia, gdzie spróbować możecie obwarzanapek, czyli kanapek na bazie obwarzanka z lokalnymi dodatkami, jak bryndza, oscypek czy kiełbasa krakowska. Działamy w zgodzie z ideami Slow Food – zaopatrujemy się na zlokalizowanym naprzeciwko targowisku Starym Kleparzu i Less Waste (m.in. nie używamy plastiku i nie drukujemy faktur). Mamy też sklepik z pamiątkami, gdzie każda rzecz jest starannie przemyślana i zamówiona u lokalnych producentów i w przedsiębiorstwach społecznych.

Pandemia Covid-19 dała nam się mocno we znaki, ale się nie poddaliśmy i działamy nadal. Z końcem grudnia 2023 roku uruchomiliśmy naszą 3 salę i mamy apetyt na więcej! 😉