OBWARZANEK KRAKOWSKI

obwarzanek krakowski

Historia obwarzanka krakowskiego sięga czasów średniowiecznych. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1394 roku – w księgach finansowych dworu króla Władysława Jagiełły i królowej Jadwigi zapisano „dla królowej pani pro circulis obrzanky 1 grosz„.

Nazwa obwarzanek związana jest z procesem jego produkcji, a dokładniej z obwarzaniem, czyli zanurzeniem we wrzącej wodzie. Łacińskie nazwy, circulis i circinellos, związane są z kolistym kształtem wypieku.

Produkcją obwarzanków tradycyjnie zajmują się piekarze. Z początku wypiekano je jedynie w okresie Wielkiego Postu. Już w XIII wieku powstał cech piekarzy w Krakowie. Wówczas mogły być one produkowane jedynie w obrębie murów miasta, a zrzeszeni w cechu mogli sprzedawać je w tzw. jatkach piekarskich – ówczesnych kramach wokół Sukiennic na Rynku Głównym. Produkcja i handel były ściśle kontrolowane przez braci cechowych. Prawdopodobnie od połowy XIX wieku mogli je piec już wszyscy piekarze krakowscy. Do lat 50. ubiegłego stulecia obwarzanki sprzedawano z wiklinowych koszy, wyłożonych lnianą serwetą.

Obwarzanki krakowskie są wielce lubiane, a ich smak doceniają zarówno mieszkańcy, jak i turyści. Kupuje się je wprost ze specjalnych przeszklonych wózków, które można znaleźć niemal na każdym rogu. Do sprzedaży trafiają wczesnym rankiem, jeszcze ciepłe, a najsmaczniejsze są przez parę godzin po wypieku, gdyż szybko czerstwieją. Powszechnie wiadomo, że obwarzanki najlepiej smakują w Krakowie.

Warto pamiętać, że nie każde kółko to obwarzanek, a ten autentyczny na odwrocie ma charakterystyczne podłużne ślady po pieczeniu na ruszcie. Podróbki, wytwarzane maszynowo na odwrocie mają małe kółeczka.

produkcja obwarzankow

W 2010, decyzją Komisji Europejskiej, obwarzanek krakowski został wpisany do Rejestru Chronionych Oznaczeń Geograficznych (ChOG). Specyfikacja Obwarzanka Krakowskiego ściśle określa jego kształt, wagę oraz proces wytwarzania, a certyfikat mogą uzyskać piekarze wyłącznie z miasta Kraków oraz powiatów krakowskiego i wielickiego.

2chog_pl

Znak ChOG jest przyznawany produktom regionalnym z danego regionu, przy czym wystarczy, że tylko jedna faza ich wytwarzania odbywa się w określonym w nazwie regionie. W przypadku obwarzanka cała produkcja musi odbywać się wyłącznie na terenie miasta Kraków oraz powiatów krakowskiego i wielickiego, ale przykładowo mąka do jego produkcji może pochodzić z innej części Polski. Aby otrzymać prawo do używania znaku/oznaczania produktu odpowiednim znakiem zgodności producent musi poddać się kontroli i uzyskać certyfikat.

 

Obwarzanki w mediach:

Radio Kraków

Wielki test obwarzanków

Życie od Kuchni

Kronika Krakowska

Radio Eska

TVN24

Brak możliwości komentowania